Marketing w przemyśle

W dobie biznesu, który przeniósł się w dużym stopniu do sieci, marketing zmienił swoje oblicze. Tradycyjne targi, lunche biznesowe, networkingowe spotkania przy kawie i konferencje zostały siłą rzeczy zamienione na videokonferencje, webinary i szkolenia online. Wiedza dotychczas wyceniana w kosztach szkoleń została uwolniona do internetu w zamian za zapisy na newslettery lub udostępnienie służbowych adresów mailowych. Rok 2021 będzie w dużej mierze podobny do poprzedniego. Większość targów będzie odbywać się w formule online lub hybrydowej, a ceny cyfrowego showroomu dorównują stanowiskom budowanym na targach stacjonarnych. W obecnej sytuacji nie można pominąć tych faktów i trzeba się po prostu przystosować do nowej rzeczywistości. Marketing w przemyśle jest ważny, a odpowiednio zaplanowane działania na pewno przyniosą wiele korzyści.

Strona internetowa

Dobrze zaprojektowana, przyjazna dla użytkownika, dostosowana do smartfonów, tabletów oraz komputerów strona internetowa jest czymś oczywistym. Jednak niekiedy zdarzają się firmy, które zamieszczają w przeglądarkach tylko adres i numer telefonu. W czasach komunikacji obrazkowej firma bez strony internetowej praktycznie nie istnieje.

Podstawą serwisu www są przede wszystkim treści. Wartościowe teksty przyciągają klientów ponieważ są dobrze pozycjonowane przez boty, które zczytują pojawiające się artykuły pod względem słów kluczowych. Algorytmy przeglądarek podpowiadają użytkownikom wyszukującym konkretne frazy najbardziej dopasowane artykuły. Jest to przykład SEO. Korzystając z płatnych reklam np. w Google –używamy narzędzia określanego jako SEM.

Zdjęcia i filmy

Wartościowe teksty muszą być uzupełnione przez ciekawe zdjęcia i filmy przedstawiające firmę, produkty i usługi. Niektóre przedsiębiorstwa dysponują olbrzymim budżetem na działania marketingowe. Jednak posiadając dobry telefon oraz łatwy w obsłudze i niedrogi program do opracowania nagranych przez nas materiałów sami możemy przygotować filmy promocyjne lub sesje zdjęciowe. Warto podejrzeć jakie działania podejmuje konkurencja. Jednak to tylko źródło inspiracji. Użytkownicy internetu oraz potencjalni nasi klienci doceniają ciekawe pomysły, przedstawienie jakiegoś problemu lub wyjątkowość rozwiązania.

Poniżej możesz posłuchać podcastu o tym artykule – to nowa usługa marketingowa TEKST SEO I PODCAST

Media społecznościowe

Co firma produkująca stal lub uchwyty do szafek może pokazać na Linkedinie lub Facebooku? Wszystko! Ludzie są ciekawi jak funkcjonują różne przedsiębiorstwa, w jakie programy i projekty się angażują. Nagrody, wydarzenia, wdrożenia – wszystko to można udokumentować i skupić uwagę odbiorców. Wybierając konkretne media musimy zwrócić uwagę na konkretne grupy klientów. Na Facebooku tworzymy społeczność pasjonatów, przyjaciół i sympatyków naszego biznesu.  Tworzone w SM (Social Media) grupy hobbystów to doskonałe miejsce do reklamowania produktów i usług. Na Linkedin stawiamy na biznesowe podejście oraz ciekawe kontakty. Instagram to świetna przestrzeń do umieszczania relacji oraz sesji zdjęciowych np. produktów. Tweeter jest dość specyficznym narzędziem ograniczonym liczbą znaków  tweedów. Jednak jest też ciekawym źródłem informacji. Social Media są łatwe w obsłudze – a sieci można znaleźć wiele tutoriali i pomocnych informacji jak prowadzić fanpejdże. 

Fora dyskusyjne, strony dla hobbystów i pasjonatów

W dzisiejszym świecie wiele technologii jest dostępnych także dla zwykłych użytkowników. Twoimi klientami mogą być pasjonaci elektroniki, spawania, domorośli elektronicy lub konstruktorzy robotów. Warto wyszukać w sieci takie fora dyskusyjne i udzielać się w nich. Ciekawe wypowiedzi i komentarze mogą zaowocować ponieważ hobbyści chętnie dzielą się wiedzą, a taki marketing szeptany jest w zasadzie bezpłatny.

Platformy cyfrowe, showroom

Odwołanie lub zmiana formatu targów stacjonarnych spowodowało przesunięcie ciężaru na cyfrowe prezentacje firmy. Posiadając większy budżet można zainwestować w profesjonalny showroom w 3D. Jednak coraz więcej jest platform cyfrowych – nawet międzynarodowych, w których można zaprezentować możliwości firmy w podobnej formie. Niektóre są bezpłatne, a za niektóre trzeba wnieść opłatę. Korzystanie z takich narzędzi należy dobrze przemyśleć w odniesieniu do branży w jakiej działamy.

Szkolenia online, webinaria

Opracowanie webinaru na ciekawy temat nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy zorientować się w ofercie platform oferujących połączenia online z wieloma użytkownikami i zaplanować ciekawą prezentację. Na taki event możemy zaprosić naszych klientów lub płatnie promować go w sieci. Ciekawe rozwiązania technologiczne, nowe modele biznesowe czy aplikacje można przygotować z nastawieniem na naszą grupę docelową. Ale uwaga – wiele firm nadużywa tego narzędzia. Jeśli decydujesz się na ten krok musisz naprawdę zainteresować swoich odbiorców. Drobny upominek w zamian za odpowiedź na pytanie konkursowe znacznie zwiększa frekwencję.

Marketing

Marketing w dzisiejszych czasach to nie tylko reklama firmy – to przede wszystkim dostarczanie wartościowych treści. Jeśli nie masz w firmie osoby biegłej w obsłudze powyższych opcji – można zawsze wynająć firmę lub choćby copywritera zorientowanego w Twojej branży. Warto zainwestować w marketing, a darmowe kursy powszechnie dostępne w sieci pozwolą Ci na zorientowanie się w możliwościach Twojej branży.   

PoMagJerzy

PoMagJerzy to najnowsza usługa marketingowa na rynku. Ludzie coraz częściej słuchaja podcastów. Jednocześnie wartościowe treści pozycjonują strony. Dlatego połączyliśmy te dwie opcje. Teksty SEO i plik audio pozwolą na dotarcie do szerszej grupy odbiorców. W jednej cenie oferujemy dobry tekst, który zostanie przeczytany przez profesjonalnego lektora. Co ciekawe otrzymany plik audio można umieścić np. na You Tube albo Spotify!

Skontaktuj się z nami – biuro@4networkers.eu