Człowiek od zadań specjalnych – inżynier

Ankieta przeprowadzona przez Controll Engineering Polska wykazała, że, że ponad połowa inżynierów nie posiada odpowiednich kompetencji – zarówno twardych jak i miękkich. Przekłada się to także na brak umiejętności podejmowania decyzji. Wielu kierowników odwleka takie decyzje w obawie przed odpowiedzialnością. Rozwój kompetencji społecznych i personalny jest jak się okazuje tak samo ważny jak znajomość równań Cauchy’ego. 

Nieustanny rozwój

Śledząc biografie wybitnych ludzi można streścić je jednym zdaniem – cały czas uczyli się czegoś nowego. Skończone (lub nie) studia to tylko etap dziecięcy prawdziwego inżyniera. Nabywanie doświadczenia do jakby dojrzewanie. Ludzie tak rozwinięci nigdy nie dochodzą do końca swej drogi bowiem wiedza na temat świata nigdy się nie wyczerpie.

Kto wie, a kto potrafi.

W pewnym zespole konstruktorów, jeden z nich pracę poprzedzał solidnymi wyliczeniami, które jak się okazywało, nigdy nie zgadzały się ze skutkiem końcowym. Czyżby rzeczywistość wykraczała poza liczby i równania? Trudno powiedzieć, np. astrofizycy dokonują obliczeń ciał fizycznych, których może nigdy nie zbadamy fizycznie. Czy inżynierowie dzielą się na tych, którzy wiedzą i na tych, którzy potrafią?

Szkolenia, kursy, warsztaty

Wiele firm organizuje szkolenia, kursy i warsztaty z zakresu obsługi sterowników, maszyn, robotów, ale także z umiejętności miękkich. O ciekawych kursach z Przemysłu 4.0 możesz przeczytać TU.

Szkolenia z zakresu swoich produktów udostępniają także wszyscy dostawcy automatyki – np. Siemens, Mitsubishi. Balluff czy Pepperl+Fuchs. Szczególnie w czasie pandemii COVID-19, gdy wszystkie spotkania indywidualne zostały zawieszone i całe życie firmowe przeniosło się do sieci. Naprawdę warto obecny czas przeznaczyć na szkolenia!

Showroom

Wiele firm technologicznych decyduje się na zaprojektowanie specjalnego pomieszenia lub nawet budynku na showroom nowych technologii. Zaawansowane wirtualne wizualizacje pozwalają zapoznać się z IIoT na przykładzie poszczególnych instalacji i symulacji działania, oprzyrządowania, działania sytemów bezpieczeństwa. Za pomocą tabletów, gogli VR i specjalistycznych aplikacji można przenieść się w wirtualny świat produkcji.

Ciągły rozwój

Inżynier – człowiek od zadań specjalnych. Nie jest ważne czy to automatyka, robotyka, mechatronika, elektryka, programowanie, budownictwo i wiele innych. Ciągły rozwój, nowe wyzwania, niekończące się delegacje. Inżynier jest obecnie kołem napędowym przemysłu. I oby to koło było jak najlepsze. Webinary, warsztaty on-line, podcasty i wywiady to dobry sposób na upgrade wiedzy.