Blockchain w przemyśle

Automatyzacja to droga inwestycja w maszyny i systemy kontroli produkcji. Licząc ROI (Returnment of Investment) bierzemy pod uwagę koszt całego projektu – podzespołów, robotów, czujników, transporterów, napędów – wszystkiego co wchodzi w skład linii produkcyjnej i jej wdrożenia. Inwestycja musi się zwrócić, więc l

Blockchain to technologia, która najbardziej kojarzona jest z kryptowalutami. Z racji specyficznego szyfrowania danych, in enkrypcja wydaje się być praktycznie niemożliwa.

Sceptyków bitcoinów i koparek możemy zapewnić, że sama technologia ma dużo zalet, szczególnie w gospodarce. Blockchain w przemyśle wydaje się być jeszcze odległą ideą, ale tak naprawdę jest wykorzystywana już od dawna.

Blockchain

Blockchain to zdecentralizowana bazy danych, która jest używana do przechowywania danych w sposób chroniony tak, aby nie można było jej modyfikować ani skopiować czy zafałszować.  Innymi słowy jest to cyfrowy rejestr transakcji, który jest rozproszony pomiędzy wiele komputerów w sieci, co oznacza, że ​​nie ma pojedynczego punktu awarii ani pojedynczej władzy kontrolującej system.

Na czym opiera się blockchain

Na czym opiera się blockchain:

– decentralizacja – przechowywania i przetwarzania danych,

– kryptografia – zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne,

– konsensus – zatwierdzenie transakcji przez zainteresowane osoby,

– niezmienność danych – modyfikacja danych jest bardzo trudna ponieważ każdy kolejny blok odnosi się do poprzednich.

Do czego zatem można używać blockchain w przemyśle?

Certyfikat pochodzenia

Certyfikat pochodzenia i legalności w formie RFID tag jest bardzo ciekawą opcją skierowaną typowo no klienta. Zakup konkretnego przedmiotu, maszyny, podzespołu jest już konretną deklarację, albowiem tag można odczytać i sprawdzić parametry zakupionej rzeczy – skąd pochodzi, czy jest oryginalny, czy jesteśmy pierwszym właścicielem itd. W przypadku przedmiotów codziennego użytku, blockchain jest swoistą deklaracją.

Kradzione części

Producenci maszyn i urządzeń często mierzą się z problemem reklamacji czy zwrotów nieoryginalnych produktów, podróbek czy nawet z wymienionymi podzespołami z oryginalnych na fałszywe. Obowiązujące prawo handlowe obarcza producenta naprawą gwarancyjną i rękojmią, a co, jeśli klient zwraca nieoryginalne produkty? Blockchain jest w stanie zaradzić temu problemowie. Tagi RFID dają możliwość znaczenia oryginalnych części tak, aby producent miał kontrolę nad ich identyfikacją.

Blockchain ma też jedną poważną zaletę – dane można dodawać wraz z kolejnymi iteracjami – w przypadku upgrade’u, zmiany wersji produktu, jego instrukcji użycia, kolejnych właścicieli czy napraw gwarancyjnych. Dostęp do tych danych i ich aktualizacja ma znaczenie w przypadku dużych korporacji i firm produkcyjnych lub firm zagrożonych kradzieżą znaku handlowego.

Zobacz jak działa blockchain w przemyśle