Zmiana dostawcy prądu

Branża energetyczna w Polsce zaczyna zmieniać swoje oblicze. Infrastruktura potrzebuje inwestycji, ceny prądu wciąż rosną, a nasza gospodarka wciąż oparta jest głównie na paliwach kopalnych. Coraz więcej firm i osób prywatnych inwestuje w OZE czyli odnawialne źródła energii czyli panele fotowoltaiczne czy wiatraki. Jednak wciąż wielu odbiorców nie ma świadomości, że zmiana dostawcy prądu może się opłacać bo możemy uzyskać lepszą cenę za energię elektryczną.

Mniejsze rachunki za prąd

Najwięksi dostawcy prądu czyli E. ON, Enea, Energa, Tauron i PGE zdominowali większość rynku, co nie sprzyja konkurencyjności. Firmy produkcyjne i przedsiębiorstwa często godzą się na proponowane stawki nie sprawdzając ofert innych dostawców. Mało kto wie, że energia elektryczna, tak samo jak paliwa kopalne też są towarem na giełdzie. Na rynku natomiast nie brakuje innych firm, które są w stanie zaproponować konkurencyjną cenę co oznacza mniejsze rachunki za prąd.

Tańszy prąd

Tańszy prąd już był… Zmiany polityczno-gospodarcze ostatnich trzech lat oraz wojna na Ukrainie całkowicie zaburzyła łańcuchy dostaw. Najtańszy prąd wytwarza się wciąż z paliw kopalnych, jednak ich ceny wciąż rosną. Jednak regulacje Unii Europejskiej wymagają używania technologii, które zmniejszą emisję gazów cieplarnianych. Wzrost technologiczny gospodarki i użytkowników indywidualnych  sprawia, że wciąż potrzebujemy więcej energii.

Odnawialne źródła energii

Chcąc nie chcąc nadal musimy inwestować w odnawialne źródła energii. Wciąż powstają nowe, olbrzymie farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a te ostatnie szczególnie na wybrzeżach. Nowi dostawcy prądu często korzystają z zielonej energii, a dywersyfikując rynek podkreślają ekologiczne aspekty certyfikacją. Co ciekawe, odnawialne źródła energii wcale nie muszą być droższe niż inne technologie.

Tańsza energia dla firm

Czy tańsza energia dla firm jest możliwa? Oczywiście, że tak. Jednak zmiana dostawcy prądu zaczyna się od świadomości, że energia jest takim samym towarem jak każdy inny. W przypadku dostawców różnych podzespołów surowców, dział zakupów zawsze sprawdza konkurencyjne oferty. Dlaczego więc nie dzieje się tak w przypadku prądu? Ponieważ przyzwyczailiśmy się do starego systemu, że dostawca jest jeden niezmienny.

Co trzeba zrobić aby płacić mniej za prąd w firmie?

Oszczędzanie jest oczywiste… Ale co jeszcze można zrobić?

  1. Sprawdź swoje faktury i kwoty.
  2. Określ termin końcowy umowy z dostawcą prądu.
  3. Zapytaj innych dostawców o oferty na prąd.
  4. Negocjuj

A jeśli chcesz ten proces zlecić specjalistom – napisz do mnie, pomagam także w kwestii cen gazu.

magdalena.kaminska@4netwokers.eu