Branża drzewna i meblarska – Czas kryzysu, czas zmian

Polska jest potentatem w branży meblarskiej, a Warmińsko-Mazurskie jest zagłębiem tej branży przemysłu. Od kilku lat polskie firmy są największymi eksporterami mebli w Unii europejskiej. W naszym województwie swój fabryki mają międzynarodowe korporacje jak Ikea czy Paged, ale także nasze rodzime firmy jak Wójcik, Szynaka. Rozwój meblarstwa niewątpliwie ma swoje źródło w dostępie do wyjątkowego surowca jakim jest drewno. Lesistość województwa na rok 2019 wyniosła 31,7% i pod tym względem zajęła 6 miejsce w Polsce (Dane Urzędu Statystycznego w Olsztynie na rok 2020). Rok 2020 przez zawirowania pandemiczne odpalił stoper nowego kryzysu, a czas kryzysu to czas zmian.

Lockdown i meble

Co mają wspólnego lockdown i meble? Okazuje się, że bardzo dużo. Obostrzenia związane z COVID-19 wygoniły ludzi z miejsc publicznych i biur, a zamknęły w domach. Ludzie zaczęli inwestować wolny czas w remonty i nowy wystrój wnętrz. Tak więc 2020 i 2021 rok były żniwami dla meblarzy. Kolejny rok przyniósł wojnę i zwrot o 180 stopni. Niepewność jutra, zamknięcie rynków i skurczenie się rynku wynajmu mieszkań postawiły meblarstwo pod ścianą. Brak surowca, brak zamówień, wzrost kosztów energii, płac i podatków.

Czas zmian

Nasze województwo inwestuje w swój potencjał. Drewno i meblarstwo to Regionalna Inteligentna Specjalizacja (RIS), w ramach której odbywają się wydarzenia i spotkania o charakterze edukacyjnym bądź informacyjnym. RIS jest narzędziem wsparcia zmian i rozwoju przedsiębiorstw.

15 listopada w hotelu Przystań w Olsztynie odbyła się konferencja Silna Inteligentna Specjalizacja „Drewno i Meblarstwo” Potrzeba zmian czy kontynuacji? W ramach WAMA Smart Lab. Obecny kryzys to czas zmian. Jak więc zmienić branżę, która wbrew pozorom w Polsce nie jest ani najbardziej innowacyjna, ani nawet zrobotyzowana. ZOBACZ AGENDĘ http://www.isdrewno.pl/wydarzenia/8-konferencja-inteligentnej-specjalizacji-w-olsztynie

Jaka wdrażać innowacje

Receptą na kryzys jest nowe podejście do przemysłu i branży opartej na tak wyjątkowym surowcu jakim jest drewno. Drewno to surowiec odnawialny, ale ponieważ drzewa do ścięcia muszą rosnąć koło 60 lat, należy do niego nabrać szacunku. Zrównoważona gospodarka drewnem jest obecnie priorytetem. Innowacje to recepta na kryzys, a wiele nowości pochodzi np. z krajów skandynawskich.  

Jak wdrażać innowacje?

Jak wdrażać innowacje w meblarstwie?

– nowe modele biznesowe uwzględniające zmianę podejścia do drewna przez konsumentów, przesuwanie modli w kierunku wyższych segmentów dla ochrony marży,

– prace badawczo-rozwojowe, które mają rozwiązać bieżące problemy branży, B+R jako wytwarzanie innowacji,

– customizacja produktów, dostosowanie do potrzeb klienta za pomocą przyrostowych technik 3D,

– wdrażanie Przemysłu 4.0 – automatyzacja i robotyzacja dla zwiększenia elastyczności produktowej i obniżenia kosztów produkcji,

– poszukiwanie odpowiednich funduszy na inwestycje.

Automatyzacja i robotyzacja

Nowa perspektywa unijna to pieniądze na inwestycje, a programy krajowe pozwalają na odzyskanie części pieniędzy w podatkach – choćby w programach takich jak robogrant czy ulga badawczo-rozwojowa.

Automatyzacja i robotyzacja dotyczą nie tylko produkcji, ale np. wizualizacji 3D czyli nie tylko cufrowy bliźniak, ale także modele 3D mebli i całych aranżacji. Przy ciągłym wzroście udziału sprzedaży internetowej Virtual reality VR to przyszłość. Metaverse, choć nie jest jeszcze zbyt popularna, jest jedną z najbardziej doinwestowanych technologii. Ile będziemy czekać na wirtualne sklepy meblowe?


Jeśli szukasz firm partnerskich z branży lub chcesz zmienić swoje podejście do marketingu – napisz biuro@4networkers.eu