Automatyzacja magazynu

Intralogistyka rozwija się prężnie dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu na zakupy w internecie oraz precyzyjne łańcuchy dostaw do sklepów wielkopowierzchniowych czy dyskontów. Automatyzacja magazynu to optymalizacja procesów transportu i składowania oraz identyfikacji produktu na każdym etapie dzięki urządzeniom do zbierania, przetwarzania i przekazywania danych do peryferiów.

Sensorik 4.0

Automatyka przemysłowa w magazynie idealnie wpisuje się w ideę Przemysłu 4.0. Dlatego Pepper+Fuchs – czołowy dostawca automatyki dostosował swoje portfolio do oczekiwania rynku i tak powstał Sensorik 4.0. Digitalizacja procesów jest możliwa dzięki komunikacji IO-Link, która wspiera pracę sensorów opartych na technologii RFID.

Cyfrowy Kanban

Cyfrowy Kanban to inaczej identyfikowalność podzespołów i produktów od momentu przyjęcia do produkcji, na linii produkcyjnej aż po magazyn. Automatyzacja magazynu jako cyfrowy Kanban została opisana także TU. Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT) to koncepcja zbierania i przetwarzania danych, które można wykorzystać do optymalizacji procesów. Dzięki tej technologii mamy całkowitą kontrolę nad procesem i produktem.

Smart Runner

Smart Runner to grupa czujników, które mają szerokie spektrum zastosowania. Smart Runner służy do detekcji elementów – na linii produkcyjnej. Jest odporny na zmieniające się warunku i doskonale wykrywa np. paczki na taśmociągu. Z kolei Smart Runner Matcher ma za zadanie wyszukiwanie modelowych elementów, a jego wdrożenie pozwala na dużą elastyczność produkcji.  

Automatyczne sterowanie taśmociągiem

Maksymalizacja pracy przenośników rolkowych czy transporterów taśmowych jest możliwa dzięki szybkiej detekcji elementów na linii. Aplikacja Contour Pepperl Fuchs wspiera pracę przenośnika poprzez wykrywanie np. paczek. Informacja zwrotna o zajętości przenośnika pozwala na automatyczne sterowanie  taśmociągiem. Dodatkowe zastosowanie czujników fotoelektrycznych z serii R10x i R20x pozwala na pomiar odległości, wysokości i szerokości obiektów.

Zalety automatyzacji magazynu

Zalety automatyzacji magazynu to przede wszystkim kontrola procesów transportowych dzięki szybkiej komunikacji czujników z zakresu Sensorik 4.0 poprzez IO-Link. System łatwo się konfiguruje i integruje z działającymi już transporterami w fabryce. System pozwala także na kontrolę elementów, dzięki czemu można odseparować wadliwe produkty. Dużą zaletą jest przesyłanie i wizualizacja danych w czasie rzeczywistym.

Zobacz jak działa Sensorik 4.0