Przemysł 4.0 na Warsaw Industry Week

Przemysł 4.0 na Warsaw Industry Week (WIW) był obecny od zawsze. Idea kolaboracji z człowiekiem, integracji maszyn oraz analiza danych ma uczynić przemysł bardziej elastycznym i odpornym na trudności i kryzysy. Warsaw Industry Week to przede wszystkim międzynarodowe targi innowacyjnych rozwiązań przemysłowych, które są odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcyjnych to zastąpienie ręcznej produkcji bardziej powtarzalnymi i standaryzowanymi procesami wykonywanymi przez algorytmy lub maszyny. Jednak automatyzacja w szerszej perspektywie to transformacja cyfrowa czyli stratega rozwoju nie tylko w fabryce, ale całego przedsiębiorstwa. Kryzys wymaga nowego podejścia do automatyzacji i to właśnie chcieli przekazać organizatorzy konferencji Instrumenty Przemysłu 4.0.

Konferencja Instrumenty Przemysłu 4.0

Wyzwania jakie czekają polskie firmy są naprawdę duże. Jak sprostać globalnej konkurencji w obliczu wojny i jak utrzymać prędkość transformacji cyfrowej. Na te pytania odpowiadali między innymi Sebastian Rynkiewicz z Klastra Obróbki Metali, Andrzej Soldaty z Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej oraz inni przedstawiciele firm z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej jak Astor czy AIUT.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobre planowanie inwestycji

Warsaw Industry Week to nie tylko targi, ale także spora dawka wiedzy. Dobre planowanie inwestycji było głównym przesłaniem prelekcji Sebastiana Rynkiewicza „Wyzwania produktywności w działalności przedsiębiorstw produkcyjnych”. A dobre planowanie to także symulacja procesów, a w szczególności digital twin, o którym mówił dr Piotr Wiśniewski z DBR77 w wykładzie na temat „Bliźniak cyfrowy DBR77 – dlaczego jest tak ważny dla przemysłu”.

Mapa Drogowa do Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 jest ideą, którą można wdrożyć w każdej firmie. Jednak jest to długotrwały proces, do którego trzeba się przygotować, najlepiej poprzez utworzenie długoterminowego planu jakim jest stratega transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa, czyli Mapa Drogowa do Przemysłu 4.0. Jej głównym atutem jest podział na etapy uzasadniony gotowością przedsiębiorstwa do transformacji 4.0. Każdy etap powinien być uzasadniony pod względem finansowym i dopasowany do możliwości przedsiębiorstwa i jego łańcuchów wartości.

Innowacje na Warsaw Industry Week

Innowacje na Warsaw Industry Week to zakupowa część transformacji cyfrowej w kierunku Przemysłu 4.0. Technologie można kupić i wdrażać, ale do tego potrzebny jest dobry plan i odpowiednia kadra. Nadchodzi trudny czas dla przedsiębiorców, a kryzys to dobry czas na zmiany. Innowacje – wytwarzane i wdrażane mogą stać się najlepszą strategią nie tylko na przetrwanie, ale i na rozwój.