Cyberbezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach przekazujemy i ujawniamy nasze dane wszędzie – od sklepów, banków po wszystkie usług iw internecie. Podpinamy karty kredytowe pod platformy zakupowe, publikujemy zdjęcia, ujawniamy nasze preferencje zakupowe. Ale czy chronimy nasze dane? Czy tak naprawdę wiemy czym jest cyberbezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo danych

Czy interesuje Cię bezpieczeństwo danych? Bo w zasadzie powinno! A czym jest bezpieczeństwo danych? Bezpieczeństwo danych to przede wszystkim dbałość i kontrola danych, które ujawniamy podczas interakcji z innymi ludźmi – urzędy, podczas rozmów telefonicznych czy korzystania z internetu.  Bezpieczeństwo danych dotyczy nie tylko  Ciebie, ale także osób, które Cię otaczają!

Dbaj o swoje dane

Inne osoby również mogą ujawnić Twoje dane, lub paść ofiarą różnego rodzaju oszust mających na celu wyciek danych. Poniżej znajdziesz dekalog cyberbezpieczeństwo i jednocześnie sprawdź ile błędów popełniasz.

DEKALOG CYBERPEZPIECZEŃSTWA

  1. Czy Twój pin do karty jest zabezpieczony?
  2. Pin do karty w portfelu – bardzo nieładnie!
  3. Słabe hasła do poczty, portali czy bankowości – admin i 1234 lub QWERTY już nie przejdzie…
  4. Udostępnianie tras biegowych i danych wrażliwych na Endomodno czy Strava.
  5. Czy wiesz jak cenne jest nazwisko panieńskie Twojej Mamy?
  6. Zawartość zdjęć na FB. Insta czy TikTok – majętność twojego domu, oznaczanie bliskich osób, ujawnianie zdjęć dzieci.
  7. Post na FB „jestem na wakacjach” to jak pocztówka dla złodzieja ☹
  8. Podałeś kiedykolwiek nr PESEL przez telefon???
  9. Ujawnianie danych w łańcuszkach na SocialMedia.
  10. Czy wiesz jak cenne są Twoje dane – np. imię Twojego pierwszego pieska?

Jak wyciąga się dane

Czy wiesz jak wyciąga się dane? Można do tego stosować socjotechniki – jak np. robił mistrz oszustwa Mitnick. W internecie mamy mnóstwo zachęcających postów takich jak clickbajt – mają one zwrócić naszą uwagę, przekonać nas do kliknięcia i utraty danych. Bardzo popularne są także nieprawdziwe wiadomości SMS – najczęściej dotyczą sytuacji gdy ktoś podszywa się pod naszych znajomych, lub informuje nas, że coś wygraliśmy bądź też, że musimy pilnie opłacić np. przesyłkę. Uważajcie też na załączniki w mailach. Nie otwierajcie maili, na które nie czekacie, a jeśli już sprawdzajcie dokładnie adresy mailowe (literówki – zamiast gmail.com – gamil.com).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cyberbezpieczeństwa – obejrzyj film na YouTube. Subskrybuj 4NETWORKERS aby być na bieżąco z ciekawymi informacjami.

Szukaj też nas na Facebooku  https://www.facebook.com/4networkers.eu