Kanban

Partnerzy Konferencji Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu – między innymi firma Pepperl+Fuchs przedstawiła konkretne wdrożenia i podzieliła się wiedzą praktyczną jak wdrożyć lepszy system zarządzania produkcją. Kanban, bo o nim będzie mowa to japoński wynalazek, który powstał z potrzeby oszczędności i płynności produkcji przy jednoczesnej optymalizacji magazynu.

O kanban, jak też o zarządzaniu  w stylu lean słyszał chyba każdy kto ma do czynienia z produkcją. Każdy wyrób jest opisany, posiada dokumentację, a jego przepływ jest rejestrowany. Plan organizacja zakłada dopasowanie zapotrzebowania do mocy wytwórczych zakładu. Ogranicza to bezczynność czy niepotrzebne operacje, które przynoszą straty.

Zobacz cały wykład Marka Łozowskiego – kierownika regionalnego Pepperl+Fuchs

Cyfrowy Kanban

W dobie Przemysłu 4.0 również kanban można digitalizować. Jednak nie jest o rozwiązanie dostępne „od ręki”. Dopiero po zapoznaniu się ze specyfiką magazynu i produkcji można opracować nowy system dopasowany do potrzeb klienta. Pepperl+Fuchs, dostawca szerokiej gamy czujników już od 70 lat doskonali swoje portfolio. Nowy system zarządzania również wymagał customizacji rozwiązania i opracowania odpowiedniego systemu IT, który opracowywałby zebrane z czujników informacje w czasie rzeczywistym.

I-Supermarket

Idea magazynu porównanego do  i-Superkmarketu nadal nawiązuje do początków istnienia kanban, ponieważ to właśnie specyfika uzupełniania zapasów na półkach sklepowych natchnęła inżyniera Toyoty Taiichi Ono do zmiany systemu zarządzania produkcją. Wdrożenie P+F polegało na oczujnikowaniu wózków magazynowych, także tych mobilnych na potrzeby zbierania danych o przepływie towarów. Nadrzędny system informatyczny zbiera wszystkie te informacje i przetwarza je w dane raportowane, na podstawie których można optymalizować produkcję.

RFID

Technologia RFID coraz częściej jest nieodłącznym elementem przepływu podzespołów i towarów w magazynie i w fabryce. Łatwość integracji oraz elastyczność pozwala na szeroki zakres aplikacji i doskonałą kontrolę i zarządzanie całym systemem. Identyfikacja obiektów dzięki RFID sprawia, że kanban nabiera odporności na przypadkowe błędy – informacje o nieprawidłowościach w przepływie podzespołów są automatycznie wyświetlane. 

Inwestycja w produkcję nie zawsze musi oznaczać zakup linii produkcyjnych czy robotów. Czasem wystarczy przenieść system zarządzania na wyższy poziom.

Czy wiecie, że branża automatyki ma również swoje mistrzostwa w piłce nożnej? Więcej w wywiadzie.

Chcesz zareklamować firmę na stronie 4netwokers? Skontaktuj się z nami!