Jak firmy radzą sobie z kryzysem?

Wyjątkowa sytuacja związana z ekspancją koronawirusa sprawił, że zamknięto granicze, przyhamował przepływ materiałów, produktów, ograniczono sektor usługowy. Sytuacja w polskich firmach jest dość zróżnicowana. Produkcja dla dużych sklepów sieciowych trwała do uzupełnienia wszystkich zapasów magazynowych. Fabryki zdywersyfikowane pod względem odbiorców w dużej mierze pracowały bez zmian. Pracownicy produkcyjni w większości normalnie oracowali, natomiast biurowi pracowali zdalnie i wciąż zgodnie z rekomendacjami pełnią obowiązki służbowe w domu. Praktycznie cały sektor wsparcia IT i bankowości pracował i pracuje online, co ma pozytywne, ale i negatywne skutki. Praca zdalna w dużej mierze obciąża domowników ze wspólnego gospodarstwa domowego.

Lockdown bardzo szybko uderzył w firmy Podlasia. Fakt ten wynikał z dużego potencjału eksportowego regionu. Zamknięte granice oznaczały poważne problemy ze spedycją towarów. Wiele przedsiębiorstw produkuje dla globalnej firmy meblarskiej. Zamknięcie sklepów spowodowało dłuższy przestój w branży. Ponowny rozruch zajmie jeszcze trochę czasu. Strat nie da się już odpracować, ale prognozy na ostatni kwartał są optymistyczne. Duży potencjał firm eksportowych pozwolił im na szybsze niż w innych branżach odbicie po załagodzeniu restrykcji anty-COVIDOWYCH. 

Klaster Obróbki Metali raz jeszcze

Firmy Podlasia skupiają się w jednym z najbardziej prężnych krajowych klastrów Kluczowych – Klastrze Obróbki Metali. Współpraca firm, które konkurują ze sobą buduje zdolność rozwoju całego regionu. Klaster Obróbki Metali (KOM) to doskonałe miejsce do rozwoju firm, wspiera je stanowiąc łącznik z administracją państwową oraz organizuje wspólne wyjazdy na targi i konferencje. Działania te mają na celu pomoc lokalnym firmom. Warto należeć do stowarzyszeń i korzystać z klasteringu ponieważ to realne wsparcie dla firm.

Iść w stronę nowego

Zmiana przyzwyczajeń klientów – zmiana nawyków żywieniowych, sportowych, zakupowych spowodowała, że wiele firm postanowiła iść w stronę nowego. Proponując bony, vouchery, akcje promocyjne, zmieniając portfolio produktów zwiększyli atrakcyjność swoich marek. Kryzys zweryfikował wiele biznesów i niektóre firmy po prostu nie przetrwały zwalniając rynek dla innych.

To jeszcze nie koniec

Śledząc doniesienia medialne łatwo zauważyć, że to jeszcze nie koniec. Zmienny przyrost zachorowań sprawia, że przyszłość jest trudna do przewidzenia. Na pewno warto wdrożyć nowe procedury, nowe narzędzia, przeszkolić pracowników i  zlecić badanie rynku oraz zainwestować w marketing. Ważne żeby działać z głową.

Po kilka ciekawych pomysłów na przyszłość można przyjechać 15.10.2020 do Stawigudy. III Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu to konkretne przykłady dobrych wdrożeń nowych technologii – robotów, maszyn, oprzyrządowania i automatyki. Zapisy konferencje@alnea.pl

Więcej na www.alnea.pl