Predykcyjne utrzymanie ruchu

Automatyzacja to droga inwestycja w maszyny i systemy kontroli produkcji. Licząc ROI (Returnment of Investment) bierzemy pod uwagę koszt całego projektu – podzespołów, robotów, czujników, transporterów, napędów – wszystkiego co wchodzi w skład linii produkcyjnej i jej wdrożenia. Inwestycja musi się zwrócić, więc liczymy czasy produkcyjne, przestoje, przezbrojenia – nie ma tu miejsca na awarie. Dlatego właśnie predykcyjne utrzymanie ruchu ma takie znaczenie.

Zobacz po co stosuje się monitoring maszyn w predykcyjnym utrzymaniu ruchu.

Monitoring maszyn

Dotychczasowe modele utrzymania ruchu zakładały natychmiastowe reakcje na usterki lub czasowe interwały po których maszyny przechodziły przegląd. Predykcyjne utrzymanie ruchu polega na zbieraniu danych poprzez sensory komunikujące się z systemem przetwarzającym dane. Ciągły monitoring danych pozwala na przewidywanie awarii na długo zanim ona nastąpi.

Strategia UR

Zaawansowana strategia UR  to nic innego jak odczytywanie parametrów eksploatacji maszyn na podstawie ich stanu technicznego. Monitorowanie stanu maszyn oferuje między innymi Balluff, który ma w swojej ofercie gotowe rozwiązania.

Condition Monitorin Balluff BCM

Czujnik Condition Monitorin Balluff BCM dostarcza informacji o poziomie wibracji, wysokości temperatury, ciśnienia, a nawet wilgotności. Ma on szerokie zastosowanie, a dzięki zdefiniowanym profilom maszyn można łatwo określić poziomy alarmów i ostrzeżeń.

IO-Link

Standard IO-Link jest jednym z najczęściej stosowanym protokołem komunikacji. Technologia ta ma trzy największe zalety – kompatybilność sprzętową i łatwość wdrożenia i dynamiczną konfigurację sprzętową. Zastosowanie IO-Link w predykcyjnym utrzymaniu ruchu ma więc duże zalety, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę oczujnikowanie istniejących już maszyn, które dopiero wdraża się do przemysłu 4.0.

Zobacz jak działa Czujnik Balluff do monitoringu maszyn.