Warmia i Mazury – tu warto inwestować

Warmia i Mazury, choć mogą z górami bić się o pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych miejsc Polski, już dawno chciały zostać czymś więcej niż miejscem wypoczynku dla Polski Centralnej. W regionie Warmii i Mazur mieszka tylko 3% ludności Polski, a średnio 59 osób na kilometr kwadratowy. Jest to też najbardziej zróżnicowany pod względem narodowościowym region, zamieszkują go bowiem Ukraińcy, Niemcy, Białorusini i Romowie (Źródło – BIP 2016). Na rok 2016 w województwie dominuje sektor prywatny z 108 910 przedsiębiorstwami.

Do 2025 roku możemy wydać PRAWIE 373 MLN Euro na energetykę i środowisko przyrodnicze. Regionalne Programy Operacyjne mają wspierać inteligentne specjalizacje, wzrost infrastruktury. Rozwijanie sfery biznesu i powiązań z nauką, a także z lokalnymi władzami to sprawdzony na Zachodzie model, który przynosi wszystkim stronom dużo korzyści.  

Więcej o naszym regionie

Turystyka

Wspomniana turystyka to magnes dla osób odwiedzających Warmińsko-Mazurskie. Mamy piękny szlak zamków krzyżackich, zamki i pałace biskupów i kapituły warmińskiej np. w Olsztynie, Lidzbarku czy Reszlu. Sporty wodne cieszą się największym powodzeniem na Szlaku  Wielkich Jezior Mazurskich. Miłośników historii śmiało można zaprosić do wielkich twierdz obronnych jak Twierdza Boyenne lub do Gierłoży – dawnej kwatery Hitlera.

Rozwój infrastruktury

Długo oczekiwane inwestycje w lepsze drogi pozwoliły na doskonałe skomunikowanie Olsztyna z Gdańskiem, częściowo z Warszawą oraz obwodnicę Olsztyna. Lepsza infrastruktura to więcej firm, które mają większe możliwości rozwoju. Niestety sam Olsztyn nadal zakorkowany… Natomiast w poszukiwaniu doskonałego centrum wystawienniczego można udać się dwupasmówką do Ostródy, gdzie w Expo Mazury można uczestniczyć w targach na najwyższym poziomie.

Przetwórstwo spożywcze

Piękne, choć może nie najbardziej żyzne ziemie sprawiają, że na tysiącach hektarów pól i łąk pasą się liczne stada bydła i coraz liczniejsze owce. Nic więc dziwnego, że duży udział gospodarki zajmuje przemysł przetwórczy – mleka i mięsa. Przodują tu Indykpol, Sery ICC Pasłęk czy Nutripol.

Drewno i meble

Jeszcze 10-15 lat temu był to słabo rozwinięty region, mało konkurencyjny w stosunku do innych województw.  Na przełomie wieków silnie rozwijał się przemysł górniczy za sprawą ska takich jak piach i żwir. Jednak prawdziwym skarbem tego regionu jest drzewo. Zrównoważona gospodarka leśna sprawiła, że mają tu swoje siedziby zakłady IKEA, Szynaka, Paged oraz Wójcik.  

Przemysł

Tu zdecydowanie króluje Michelin, jednak nie brakuje także innych gigantów jak Serwistal i Ostróda Yacht. Mamy też najsłynniejszą fabrykę nici lnianej – Safilin, która może poszczycić się towarem z najwyższej półki – duża część produkcji jedzie do Japonii do wyrobu najdroższych kimon! Natomiast Heinz Glas Działdowo to potęga szklanych pojemników.

Media

Zdecydowanym liderem naszego regionu jest Grupa WM – wydawca Gazety Olsztyńskiej i wielu lokalnych gazet. Prezes Grupy WM – Jarosław Tokarczyk widzi jednak wielki potencjał w mediach cyfrowych, stąd też duża aktywność Grupy WM w Internecie i mediach społecznościowych. Grupa WM jest także inicjatorem wielu ważnych wydarzeń kulturalnych, społecznych i biznesowych. Między innymi warto wyróżnić Kongres Przyszłości.

Warmia i Mazury przyciągają inwestorów. Swój wkład w rozwój regionu ma również Alnea. Jako firma integratorska otrzymała w 2019 r. Laur Najlepszym z Najlepszych za tworzenie technologii przyszłości. Ta piękna kraina jest nie tylko turystycznym rajem, ale także zaczyna być rozwijającym się tygrysem Polski Wschodnio-Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *