Robot mobilny – nowe opcje transportu w firmie

Automatyzacja i robotyzacja nie omija transportu wewnątrz firmy. Najnowszy trend rezygnacji z wózków widłowych na trasach szczególnie uczęszczanych przez pracowników wynika głównie z nacisku na bezpieczeństwo. Robot mobilny (Autonomous Guided Vehicle, AGV) to następca załogowych pojazdów transportowych.

Co to jest robot mobilny?

Wiele osób zna roboty jako wieloosiowe manipulatory na liniach produkcyjnych, a roboty na kółkach są kojarzone bardziej z antropomorficznymi pojazdami, które rozmawiają lub rozwożą jedzenie lub napoje. Jednak co to jest robot mobilny? Robot mobilny to maszyna przeznaczona do transportu, która posiada algorytmy do autonomicznego przemieszczania się w zadanej strefie.

Budowa robota mobilnego

Robot mobilny może posiadać różną liczbę kół o odmiennej charakterystyce, które pozwalają na skręt w miejscu (np. koła szwedzkie – omniwheels). Oczami robota są jego czujniki – podstawowym jest LIDAR czyli laserowy czujnik odległości, który jednocześnie mapuje przestrzeń. Czujniki ultradźwiękowe stanowią dodatkowe zabezpieczenie np. cofania. Roboty posiadają również dodatkowe wejścia/wyjścia cyfrowe oraz analogowe, które pozwalają na obsługę dodatkowych urządzeń takich jak siłowniki, skanery lub całe specjalistyczne zabudowy do pobierania ładunków.

Sztuczna inteligencja w robotach mobilnych

Cały ten system napędowy wraz z oczujnikowaniem oraz zarządzaniem portami We/Wy jest podpięty pod IPC. Sztuczna inteligencja w robotach mobilnych pozwala na autonomiczne poszukiwanie drogi oraz aktywne omijanie przeszkód spodziewanych (ściany, filary) i niespodziewanych (poruszające się przedmioty bądź ludzie). Zdecydowaną zaletą robotów mobilnych  jest ich samodzielność podczas poruszania się na trasie. Stare systemy transportu polegały głównie na mechanicznych wyznacznikach trasy (szyny, taśmy), które są zawodne i niewygodne.

Wdrożenie robotów mobilnych

Alnea to firma integratorska. Wdrożenie robotów mobilnych w fabrykach obejmuje:

– zakup robota

– uzbrojenie robota w odpowiedni system transportu

– wdrożenie robota na hali produkcyjnej

– zachowanie zasad bezpieczeństwa

Automatyczny transport

Gdzie najlepiej wdrożyć automatyczny transport:

– w magazynie

– na hali produkcyjnej

– w archiwum

– w szpitalu, przychodni

– w laboratoriach (przewożenie niebezpiecznych próbek)

Przemysł 4.0

Roboty mobilne wpisują się w Przemysł 4.0. Jeżeli chciałbyś wdrożyć roboty mobilne w swoim przedsiębiorstwie skontaktuj się z Alnea.

Jeżeli brakuje Ci środków na inwestycje sprawdź w Alnea czy możesz uzyskać dofinansowanie na Mapę Drogową do Przemysłu 4.0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *