Co to jest Klaster?

I dlaczego warto do niego należeć!

Sieć firm wspierających się, sieć networkingowa może mieć także wymiar bardziej zinstytucjonalizowany. Klastering nie jest nowym pojęciem, rozwija się już od lat 90.Klaster jest grupą przedsiębiorstw bliskich geograficznie, pochodzących z jednego regionu. Firmy mogą obejmować jedną dziedzinę (np. Klaster Obróbki Metali) lub wiele różnych. Cechuje je WSPÓŁPRACA. Mimo, że często konkurują ze sobą, potrafią się wspierać i tworzą nową jakość. Klaster jest doskonałym miejscem także dla małych firm, które mają ograniczone możliwości promowania swoich produktów na dużych wydarzeniach, jak np. targi czy konferencje. Razem po prostu można więcej.

Wsparcie

W naszym regionie najsilniej rozwijają się Klaster Obróbki Metali, który jest jednocześnie kluczowym klastrem krajowym. Swoją siedzibę ma w Białymstoku, ale skupia także firmy z województw ościennych do Podlaskiego. Skupia ponad 90 firm produkcyjnych oraz 20 partnerów strategicznych takich jak uczelnie czy samorząd.  Klaster to po prostu wsparcie we wspólnych projektach technologicznych, działania mające na celu internacjonalizację polskich przedsiębiorstw oraz badania i rozwój. Warto stać się częścią takiej wspaniałej inicjatywy. Więcej o Klastrze Obróbki Metali przeczytasz TU.

Lokalny patriotyzm

Obserwując obecne wydarzenia związane z pandemią SARS-CoV-19 można zauważyć siłę lokalnych społeczności. Ludzi odwiedzający ulubione kawiarnie, kwiaciarnie czy punkty usługowe dzielą się informacjami na temat dostępnych produktów, aby ich sprawdzone sklepy nie upadły. Takie zjawiska można było najczęściej zauważyć za zachodnią granicą lub Stanach. Teraz lokalny patriotyzm nabiera większego znaczenia. Stare hasło „działaj globalnie, myśl lokalnie” nabiera większego znaczenia. W biznesie nie ma miejsca na sentymenty, są twarde wyliczenia i słupki wykresów. Wielu z nas zadanie sobie pytanie, czy obecną sytuację można było przewidzieć. Trudno powiedzieć. Są tacy, którzy już dawno wyliczyli, że tak. Nie warto jednak się zastanawiać co by było gdyby… Trzeba wyciągać wnioski i działać lokalnie. Liczy się tu i teraz. Lokalny patriotyzm może być receptą na problemy z gospodarką.

Zobacz wywiad z prezesem Klastra Obróbki Metali – Sebastianem Rynkiewiczem. Magdalena Kamińska wypytała o kryzys, działania Klastra i wsparcie jakiego udziela firmom.