V Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu

Świat połączony jest miliardami relacji związanymi z wszystkimi dziedzinami życia bez względu na ustrój polityczny, położenie geograficzne, poziom kWojewództwo warmińsko-mazurskie ma swoje święto nowych technologii. W tym roku odbyła się już V edycja Konferencji Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło uczniów szkół technicznych, studentów, ludzi nauki, hobbystów, pasjonatów, firmy przemysłowe oraz instytucje otoczenia biznesu jak również samorządowców. Organizatorami Konferencji AiR jest firma Alnea oraz Gazeta Olsztyńska, a za koordynację działań była odpowiedzialna Magdalena Kamińska z Sales Hub.


Przywitaj się z robote


W tym roku organizatorzy wraz z partnerami konferencji przygotowali Dzień otwarty „Przywitaj się z robotem”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół technicznych, studenci z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie. Na wystawie można było zobaczyć min. cobota KUKA iisy, rozwiązania do intralogistyki Pepperl+Fuchs, JumboFlex Picker Schmalz, monitorowanie stanu maszyn Balluff, system wizyjny Horus, a także robota mobilnego.

Studenckie MIstrzostwa Automatyków


Tego samego dnia odbył się finał Studenckich Mistrzostw Automatyków. Wydarzenie było współorganizowane z  portalem Robota Automatyka. Spośród prawie 100 zgłoszeń w dwóch eliminacjach (2 i 16 września bieżącego roku) wyłoniono 4 finałowe drużyny, które 5 października spotkały się na Wydziale Matematyki i Informatyki. Programowanie procesów produkcyjnych na sterownikach PLC było transmitowane na żywo e mediach społecznościowych – na Facebooku oraz You Tube.

Konferencja AiR


Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9.30 na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie. Wzięło w niej udział 120 osób. Na początku przemawiali gospodarze miejsca -Jego Magnificencja Rektor UWM w Olsztynie – prof. dr hab. Jerzy Adam Przyborowski oraz dziekan wydziały – prof. dr ha. Adam Doliwa oraz  organizatorzy – zastępca redaktora naczelnego Gazety Olsztyńskiej – Igor Hrywna  oraz prezes Grupy Alnea – Krzysztof Kamiński. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród Studenckich Mistrzostw Automatyków.

O godzinie 10.00 rozpoczęły się prelekcje partnerów konferencji. W przerwach przedstawiciele mieli okazję zwiedzać stanowiska wystawiennicze przygotowane przez partnerów konferencji. Konferencja zakończyła się o godzinie 15.30. Natomiast o godzinie 19.00 w hotelu Omega odbył się uroczysty bankiet z udziałem partnerów i uczestników konferencji.