Pomorskie pod lupą

#4NETWORKERS to platforma biznesowa dla firm Polski Północno-Wschodniej. Przez całe lato bacznie relacjonowaliśmy sytuację firm od Suwalszczyzny po Kaszuby. A dziś o Kaszubach właśnie czyli Pomorskie pdo lupą. Województwo Pomorskie to zdecydowanie jeden z ciekawszych regionów Polski. Dostęp do portów nie zamarzających zimą, dogodne połączenie z krajami Skandynawskimi, tranzyt wschód-zachód, efektywny port lotniczy oraz doskonałe szkolnictwo wyższe sprawiają, że jest to region absolutnie wyjątkowy. Trójmiasto oraz małe Trójmiasto to zagłębie nowych technologii informatycznych oraz narzędzi bankowych.

Piękne wzgórza kaszubskie oraz jeziora przyciągają nie tylko turystów, ale i inwestorów. Olbrzymi potencjał firm z Pomorza  widać w rozwoju powierzchni hal i magazynów. Firmy takie jak Orlen,  Porta, Balex, Jabil czy Flex stanowią strategiczne zasoby regionu. Firmy pomorza chętnie też inwestują w automatyzację o robotyzację. Zwiększona liczba zapytań wskazuje na wzrost inwestycji mimo pewnych trudności związanych z pandemią.

Co z pracownikami?

Poważnym problemem w stabilności branży wytwórczej oraz usług to kwestia dostępności dobrych pracowników na rynku. Część firm szybko zwolniła swoich pracowników i rozwiązała umowy na zlecenie. Stopa bezrobocia wzrosła w Pomorski  średnio 1%, co nie odzwierciedla sytuacji poszczególnych powiatów. Z danych na miesiąc czerwiec można zauważyć, że Trójmiasto radzi sobie całkiem nieźle. Gorzej natomiast w powiatach nowodworkim, malborskim i człuchowskim. Tutaj chyba największym katalizatorem jest mimo wszystko zastój w branży hotelowej oraz niestabilność na rynku pracowników tymczasowych zatrudnionych w rolnictwie. Należy jednak podkreślić, że osoby, które straciły pracę to głównie młodzi ludzie – do 35 r.ż.

Liczba firm wzrasta?

Dane statystyczne wskazują również na to, że liczba firm wzrasta. Wydawałoby się, że jest to odbicie po kryzysie. Jednak prawda jest taka, że duża część ludzi, którzy straciła pracę od marca, jest zmuszona do samozatrudnienia albo po prostu korzysta jeszcze z dotacji na startupy z braku innych możliwości. Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza również chętnie wspiera kreatywne pomysły.

Infrastruktura

Ważnym czynnikiem rozwoju regionu jest infrastruktura. Oddana kilka lat temu autostrada A1, przepustowa „Siódemka” aż do Mławy (szkoda, że nie dalej, aż do stolicy), pomijając niewydolną obwodnicę Trójmiasta to dobry początek. Fakt, że  czas pokonania trasy Gdańsk-Olsztyn mieści się w granicach dwóch godzin ma znaczenie dla rozwoju firm obu województw.

Duże nadzieje pokładane są w Trasie Kaszubskie, której plany liczą sobie już około dwudziestu lat, ale dopiero teraz budowa nabiera rozpędu. Zdecydowanie dużo większe wrażenie robi DTC – Głębokowodny Terminal Kontenerowy Gdańsk, który jest obecnie największym i najszybciej rozwijającym się  terminalem w Polsce.

Województwo Pomorskie

Województwo Pomorskie jest wyjątkowe. Mamy tu duży udział turystyki (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Półwysep Helski i walory Kaszub w ogóle), Wybrzeże – Łeba, Darłowo, stocznie i przemysł portowy, logistyka, obecność dużych firm produkcyjnych (Porta, Balex, Jabil, Lotos) oraz cały sektor usług. Nie łudźmy się – kto nie lubi Gdańska? To jedno z ciekawszych miejsc w Polsce. Tu warto inwestować.