Kobieta – marka własna

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. 100 najbogatszych… 10 najbardziej wpływowych itp. Coraz częściej w tych zestawieniach lądują takie określenia jak marka własna czy marka osobista.

Kobiety zmieniają świat

Obserwując polski rynek można śmiało stwierdzić, że kobiety zmieniają świat. Patrząc na największe marki osobiste wykreowane przez kobiety można zauważyć, że dominuje sztuka oraz lifestyle –  marki sprzedażowe, kulinaria lub podróżnictwo. Determinacja pań w realizacji swoich pasji, marzeń i celów pozwoliło na znaczną transformację społeczeństwa. Jednak sukces kobiet nie powinien być mierzony kilkoma nazwiskami z pierwszych stron gazet.

Zaczyna się od szkoły

Wszystko zaczyna się od szkoły. Coraz więcej kobiet decyduje się na studia techniczne, i nie mówię tu wcale o biotechnologii, w której kobiety odnoszą naprawdę wielkie sukcesy – szczególnie w Polsce. Uczęszczałam w liceum do klasy matematyczno-fizycznej, gdzie znaczną większość stanowili panowie, a jednak panie bez problemu zdobywały najlepsze noty z matematyki, fizyki i chemii. Najwięcej doktorantów to kobiety, ale ich udział maleje wraz ze wzrostem stopnia naukowego. Słowem – ich marki własne nie zawsze rozwijają się w pełni.

Przedsiębiorczość kobiet

Najnowszy raport  Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE) plasuje Polskę w pierwszej dziesiątce z pośród 58 krajów w kwestii przedsiębiorczości kobiet.Są one w właścicielkami 1/3  rodzimych firm. Otwartość na nowe wyzwania, samorozwój oraz większe kompetencje miękkie pozwalają kobietom z sukcesem zarządzać przedsiębiorstwami. Nie jestem za parytetami – są moim zdaniem niezgodne z zasadą równości społecznej. Jednak dywersyfikacja stanowisk zarządczych w firmie pod względem płci ma dużo zalet.

Według danych MIWE aż 87 % firm na świecie zarządzanych przez kobiety ucierpiało na skutek kryzysu związanego z COVID-19. Wynika to po części ze specyfiki kobiecych biznesów. Jednak determinacja Pań w osiąganiu celów jest nieograniczona, parafrazując „Diunę” Franka Herberta.

Kobiety w biznesie

Wspomniany już wcześniej raport Mastercard określał wiele różnych uwarunkowań i czynników obecności kobiet w biznesie. Co ciekawe, kobiety w Polsce robią biznes ponieważ chcą, a nie muszą. Wiele aktywności kobiet w krajach, które zdobyły wyższe miejsca w rankingu – Uganda i Ghana wynika z bardzo niskich dowodów. Tam kobiety w zasadzie walczą o przeżycie. Nie jest niespodzianką, że największa liczba kobiet innowatorów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i mogą się poszczycić naprawdę wysokim przychodem. Wracając do kobiet w Polsce – świetnie sobie radzą w naukach ścisłych, biotechnologicznych, technicznych. Są dobrymi liderkami i project managerami. W fabrykach zajmują się utrzymaniem ruchu lub są planistkami.

Równi, ale nie tacy sami

Podstawowa zasada równości społecznej nie oznacza, że jesteśmy tacy sami. Właśnie cały „core” problemu polega na tym, że się różnimy – wzrostem, siłą, sprawnością, płcią, stylem pracy, osobowością – można wymieniać długo. Niektóre cechy są bardzo istotne w pracy zawodowej – choćby wytrwałość lub skuteczność, ale inne są mniej istotne – a jedną właśnie z takich cech jest właśnie płeć…

Skoro to nie ma znaczenia – dlaczego o tym piszę? Ponieważ zmieniając branżę na AiR nie byłam pewna czy będę w stanie osiągnąć zakładany poziom wiedzy. Miałam świadomość, że muszę się dużo nauczyć. Ale przekonałam się, że ostatecznie nie liczy się płeć tylko otwartość na doświadczenie, rzetelność i wytrwałość. Każdy przecież ma inny zestaw cech, które czynią nas wyjątkowymi i jak je wykorzystamy liczy się najbardziej.

Nie potrzeba nam specjalnego traktowania – nasz praca broni się sama.

Jeżeli rozwijasz swoją markę osobistą lub własną firmę – skontaktuj się z nami. Świadczymy usługi copywriting oraz marketingu w sieci.