Jak przygotować firmę na kryzys

Scenariusz na ten rok okazał się być naprawdę dobrym dreszczowcem, który jak mawiał Hitchcock ma zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem jest już tylko gorzej. W zasadzie po prospericie wszyscy się spodziewali kryzysu, ale nie takiego. A kryzys zawsze sprawdza karty.

Wiele firm i przedsięwzięć, projektów już być może nie odrodzi się. Tarcze kryzysowe to dobre rozwiązanie, które ratuje firmy, szczególnie te rodzinne. Rekompensata za lockdown jest czymś oczywistym skoro firmy, urzędy i szkoły zamknięto na polecenie rządu. Co będzie jesienią tego nie wie nikt… Dlatego też każdy musi sobie zadać pytanie czy jesteśmy gotowi na drugą falę?

Jak przygotować firmę na kryzys

Zapewne wielu przedsiębiorców zastanawia się jak przygotować firmę na kryzys. Cóż, każda firma jest inna, ale postaramy się stworzyć checklistę na najbliższe kilka tygodni. Najważniejsze to wysnuć wnioski z poprzednich miesięcy i stworzyć kilka różnych planów – od najmniej aż do najbardziej restrykcyjnego. Trzeba zrewidować dotychczasowe strategie, a najlepiej skonsultować się z koleżankami i kolegami z branży i sprawdzić jak radzą sobie inni.

Stanowisko pracy

Jeśli dotychczas nie zwracaliśmy uwagi na to jak wygląda stanowisko pracy osób, które zatrudniamy, można zrobić to teraz. W końcu nie chcemy aby nasza firma stała się sławna z powodu ogniska COVID-19, wolelibyśmy przecież budować swoją markę na dobrych stronach. Bieżące zalecenia dotyczące odległości między biurkami/stanowiskami pracy można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Istotne są także trakty piesze, zasady korzystania i czyszczenia wspólnych pomieszczeń jak stołówka, pokoje socjalne, toalety, recepcję.

Praca zdalna

Większość pracowników wróciła już do firm, ale część nadal jest skazana na zdalną pracę. Czy Twoi  pracownicy mają wszelkie potrzebne urządzenia i software do prowadzenia biura w domu? Praca zdalna wymaga doskonałej komunikacji z innymi członkami zespołu. Tu przydają się komunikatory – rynek bezpłatnego oprogramowania jest dość szeroki. Nie zapomnijmy o ogólnych zasadach komunikacji – wewnątrzfirmowych spotkaniach online. Zaniedbanie tej części współpracy może powodować w zakładzie chaos, który nie sprzyja profesjonalizmowi, którym chcielibyśmy zaimponować naszym klientom. Czasem rotacja pracowników na stanowiskach zdalnych i stacjonarnych jest dobrym rozwiązaniem.

Analiza kosztów

 Firma to koszty, zatem analiza kosztów to istotna, o ile nie najważniejsza kwestia w przygotowaniu do powrotu obostrzeń związanych z pandemią. Podatki, ZUS, leasingi, kredyty obrotowe, zaległe i bieżące faktury potrafią spędzić sen z powiek niejednemu szefowi. Tu możliwości jest całkiem wiele. Możemy negocjować z pracownikami zawieszenie niektórych przywilejów i dodatków do płacy. Inną opcją jest współpraca z bankami i wypracowanie nowych form spłat pożyczek. Szukając oszczędności spróbujmy znaleźć firmy, który mogą nam świadczyć usługi taniej lub w formie barteru. Nie zawsze jest to możliwe, ale możemy poszukać również firm lokalnych. Obostrzenia związane z mobilnością są dość istotne, warto przemyśleć korzystanie ze zdalnego wsparcia.

Zapasy magazynowe

Analiza produkcji i sprzedaży z uwzględnieniem sezonowości produktów czy usług powinna przynieść nam wnioski jakie zapasy magazynowe są nam potrzebne aby zapewnić ciągłość produkcji oraz obsługi klientów. Magazyn to duży koszt, tak samo jak palety z wyprodukowanymi produktami, których nie można sprzedać. Kupujmy i produkujmy tyle ile trzeba z uwzględnieniem założenia kontraktów, które podpisaliśmy. Odnośnie kontaktów…

Współpraca z klientami

Nasi dostawcy i odbiorcy najprawdopodobniej też szykują się na kryzys. Współpraca z klientami, komunikacja oraz renegocjacja umów ma kluczowe znaczenie. Wiele podzespołów jest sprowadzanych z zza granicy. Pamiętajmy, że wirus wirusem, ale mamy także Brexit – na niektóre towary będziemy musieli poczekać dłużej niż zwykle. Jedna rada – negocjujmy co się da.

Inne opcje

Czas kryzysu to czas przewartościowania wielu zmiennych.  Może są jednak jeszcze opcje, których nie rozważaliśmy? Przykładem mogą być np. fundusze europejskie, szczególnie związane z szybką ścieżką COVID-19. Regionalne programy również mają bogatą ofertę. Zaangażowanie taki projekt może dać nam nieco stabilizacji.

Możemy liczyć na to, że kolejnego lockdownu nie będzie, albo po prostu przygotować firmę na kryzys.