Gospodarka – globalne interaktywne puzzle

Gospodarkę można określić jako działalność podstawowych sektorów – rolnictwa, przemysłu i usług, które mają za zadanie wytworzyć tyle dóbr i usług, ile potrzebuje ludność. Działalność gospodarcza stała się systemem globalnym napędzanym mobilnością ludzi i transferem olbrzymiej liczby danych.

Produkcja, dystrybucja i konsumpcja wytwarzanych dóbr zazwyczaj jest regulowany przez sam rynek, ale także państwo lub prawo międzynarodowe. Cały system oparty jest na potrzebach ludzkich, które są nieograniczone. Bez względu na liczbę posiadanych dóbr, ludzie zawsze będą chcieć więcej.

Przedsiębiorca kontra pracownik

Produkty i usługi wytwarzane są w przedsiębiorstwach przez pracowników. Antagonizm pracodawcy i pracobiorcy jest stary jak świat, a prawo pracy balansuje od jednej strony do drugiej. Wygórowane żądania pracowników zawsze rosną gdy „jest lepiej”.  Zwiększony popyt i prosperita napędzana kapitałem liczy się do kryzysu, potem jest przetrwanie. Gdy tylko giełda spada, pracownicy idą na bruk, bez żadnych sentymentów. Albo pracodawcy błagają, aby ktoś u nich pracował, albo pracownicy błagają aby ich nie zwalniać.

Ile można rozdać?

Ekonomiścią chcą inwestycji, za wszelką cenę. Ludzi chcą żyć dobrze, zawsze. Jedni pracują, płacą podatki, inni je konsumują. Publiczne rozdawnictwo jest szeroko krytykowane i komentowane jako opłacanie nierobów. Jednak ten haracz jest po prostu ograniczeniem poziomu ubóstwa, które jest pożywką patologii społecznej. Wszystkie przemiany społeczne wyrzucają poza nawias ludzi, którzy nie potrafią się dostosować. Ile można rozdać? Dużo.

Trigger

Każdy kryzys potrzebuje czegoś takiego jak trigger. Wyzwalaczem może być zamach, pęknięcie bańki spekulacyjnej lub przeciążenie „sieci” spowodowane naturą – może to być wulkan lub wirus. Jednak spust jest tylko zapalnikiem czegoś co istniało wcześniej jednak wcześniej system nie osiągnął masy krytycznej.

Wielka entropia

Wielki niemiecki uczony Rudolf Clausius pojęcie entropii, która jest miarą nieuporządkowania systemu. Co prawda zasada ta dotyczy termodynamiki, jednak ma jedną istotną cechę – ekstensywność. Pojawiająca się równowaga w systemie powoduje działanie sił przeciwstawnych   Wielka entropia to po prostu chaos, który staramy się opanować. USA, Chiny, petrodolary, zasoby Afryki i Antarktydy to po prostu wektory przyłożone do globalnej gospodarki.   

Biznes się zmienia

Wiele wskazuje na to, że wirus zostanie z nami na dłużej. A my będziemy musieli sobie z tym poradzić w większości aspektów życia prywatnego i zawodowego. Wiele firm zaczyna zamawiać maszyny w Polsce, ponieważ ograniczenia związane z przekraczaniem granicy, lub po prostu upadek firm np. z Włoch. W tym przypadku zainwestowane pieniądze raczej już nie wrócą do zamawiających. Jeżeli mamy się dobrze przygotować, należy przygotować odpowiednie procedury, wdrożyć odpowiednie systemy informatyczne, które pozwolą nie tylko na zdalną pracę, ale i kontrolę procesów produkcyjnych.

Kryzys to czas na zmiany