Po sąsiedzku – piękny Toruń

Mimo pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wybraliśmy się do Torunia, aby sprawdzić jak się ma biznes w Kujawsko-Pomorskim. Mimo doskonałego położenia względem największych arterii drogowych i umiejscowienia siedzib globalnych koncernów jak Lafarge, Sharp, Unilever czy Nestle, województwo wypracowuje mniej niż 10% PKB. Bezrobocie to obecnie 5,8% i z powodu pandemii urosło od zeszłego roku o 0,4%.

Turystyka się (u)trzyma

Turyści nie omijają Torunia – to pewne. Stare miasto tętni życiem,  pełne atrakcji i ludzi korzystających z oferty gastronomicznej. Niestety, mniej stolików i mniej lokali, a w tych otwartych naprawdę solidne kolejki. Miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych. Oferta kulturalna też całkiem spora, a koncerty organowe w wiekowych kościołach odbywają się do późna. Hotele może nie mają maksymalnego obłożenia, ale nie ma co narzekać.

Inwestycje w terenie

To co uderza w Toruniu to wiele inwestycji w Stare Miasto – pięknie odnowione kamienice, urokliwe uliczki przypominają nieco Gdańsk lub niekiedy Pragę.  Powstają też nowe biurowce, apartamentowce, co cieszy. Pandemia skłoniła władze miasta do starań o duże dotacje z Unii. Wykorzystanie nowych instrumentów finansowych takich jak Krajowy Fundusz Odbudowy ma pomóc w powrocie do stanu przed COVIDem.

Biznes w kraju piernika

Przedsiębiorcy z Kujawko-Pomorskiego ze względu na dogodne położenie mają dostęp do specjalistów z Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Mazowsza. W naszym regionie  firmy często otrzymują zapytania o automatyzację, co cieszy. Bliskość geograficzną ma duże znaczenie, a szczególna atmosfera ostatnich obostrzeń podkreśla ten atut. Takie firmy jak Jabil, Pesa czy Teleplan stawiają na automatyzację. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych również zwiększają nakłady na rozwój.  

Biznes rozwija się w Toruniu

Jak na sytuację okołopandemiczną sytuacja w region radzi sobie całkiem nieźle. Martwi tylko liczba niedokończonych inwestycji, porzuconych hal fabrycznych czy walczące biznesy. Jednak biznes rozwija się w Toruniu. Bliskość Warmii i Mazur można wykorzystać do współpracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *