Wywiad z ekonomistą Kevinem Campbellem

24.12.2019

Czy nadchodzi kryzys? Czy może już mierzymy się z kryzysem?

Mamy tu dwa aspekty – polityczny i ekonomiczny. Teraz mierzymy się głównie z kryzysem politycznym – wybory, brexit i coraz większy udział, także w Polsce, partii prawicowych w Europie. To niestandardowa sytuacja w polityce także w UK. Duże znaczenie ma teraz populizm i głosowanie nieracjonalne ekonomicznie, nawiązując znowu do Trumpa.

Ekonomiczny kryzys raczej nie nadejdzie – Banki Centralne dobrze się na niego przygotowały poprzez dodruk pieniędzy. Ta polityka będzie kontynuowana. Wzrost gospodarczy nie jest tak wysoki jak powinien być – Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił prognozy na 2019 – 3%, np. w Stanach Zjednoczonych to 2,5%. W 2020 na pewno nie będzie większy. W UK wzrost gospodarczy dodatkowo ucierpi, ale to z powodu Brexitu. Światowa gospodarka raczej nie powinna bardzo ucierpieć.

Jakie siły będą miały największy wpływ na sytuację w roku 2020 – Greta i walka ze zmianami klimatu, migracje ludności czy automatyzacja i robotyzacja?

– Obecnie politycznie i ekonomicznie najważniejszą kwestią jest alert klimatyczny.  Greta popularyzuje świadomość zmian wśród ludzi, a z kolei Trump mocno jej zaprzecza co jest poważnym krokiem wstecz.  Nie wypracowaliśmy jeszcze  sposobów radzenia sobie z tym problemem.  A to jest problem globalny, który wymaga globalnych rozwiązań i współpracy.

Nie sądzę aby kwestia migracji ludności coś zmieniła w polityce lub gospodarce. Migracja to zjawisko bardzo potrzebne ponieważ bardzo brakuje rąk do pracy. Oczywiście po Brexicie możemy się spodziewać pewnych ruchów migracyjnych i to na pewno będzie bardzo negatywne dla Wielkiej Brytanii ponieważ UK potrzebuje pracowników, szczególnie w obszarze opieki zdrowotnej. Migranci pracują i wytwarzają dobra, przychód, płacą podatki.

Technologie i automatyka na pewno zmieniają współczesny świat. Szczególnie sztuczna inteligencja wschodzi w nasze życie codzienne. Technologie IT, co mnie uderza gdy jestem w Chinach, jak szybko społeczeństwo odeszło od stosowania gotówki w codziennym życiu. Bezgotówkowe społeczeństwo wspierają ogólnodostępne aplikacje i naprawdę nikt tam nie używa pieniędzy papierowych tylko telefonów. Na pewno wiele nas czeka odnośnie stosowania sztucznej inteligencji i algorytmów przetwarzania i aplikacji medycznych, które na pewno staną się realną rzeczywistością. A w zasadzie już są  – np. elektroniczne recepty. Medyczne zastosowanie sztucznej inteligencji jest coraz bardziej popularnie przykładowo z powodu braku lekarzy. Na pewno będziemy musieli poradzić sobie z wieloma problemami natury etycznej i prawnej. Automatyka może być problematyczna nawet prawidłowo zaaplikowana.

Wzrost automatyzacji, robotyzacji, nowych technologii i sztucznej inteligencji to obecny trend, który będzie się bardzo rozwijał ponieważ ma wielki potencjał. 

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę!

Również dziękuję.

Dr. Kevin Campbell – Senior Lecturer in Finance an Accounting & Finance at University of Stirling.